Czy nieograniczony wolny wybór jest zawsze najlepszym wyborem?

Wydawać by się mogło, że wolność wyboru spośród dużej (prawie nieograniczonej) ilości opcji jest najlepszą rzeczą, ale czy rzeczywiście tak jest? Czy naprawdę jest tak, że gdy mamy do dyspozycji wszystkie produkty we wszelkich możliwych kombinacjach kolorów, to wybieramy ten najlepszy?

Może wydawać się, że tak. Mnie też się tak wydawało. Do wczoraj. Dziś dostałem zadanie napisać artykuł do gazetki szkolnej, ( który właśnie czytasz). Na jaki temat? Dowolny. Mogłem wybierać spośród wszystkich tematów na świecie, od sztuki do sportu, od terroryzmu do etyki, cokolwiek byle było ciekawe. I właśnie tu zaczęły się schody (niestety w górę). Czy to paradoks? Spośród tylu możliwości wybrałem najgorszą, nic nie napisałem (przez długi czas, do teraz) . To nie tak, że nie miałem pomysłów…, był jeden, drugi trzeci, ale odrzucałem każdy kolejny, bo co, jak to nikogo nie zainteresuje? Albo nie spodoba się Pani? Albo nie dokończę pisać, bo nie mam wystarczającej wiedzy na ten temat …i tak dalej? Zamiast pisać, dokonywałem wyboru, a moja bateria wolnej woli wyczerpywała się(o tym później).


artykul1


A więc, dlaczego tak się dzieje, że jak mamy duży wybór, to wybieramy najgorszą opcję lub w ogóle nie podejmujemy decyzji?

Na przykład w sklepie. Pewnie zdarzyło wam się (o ile chodzicie na zakupy), że gdy chcecie dokonać naprawdę przemyślanego zakupu i solidnie rozważacie wszystkie opcje, porównujecie kolory, wielkość, gwarancję, jakość, cenę, markę, i inne aspekty, to pod koniec tych poszukiwań jesteście już tak wyczerpani, że kompletnie nie wiecie, co wybrać i kończycie z czymś, z czego albo nie jesteście zadowoleni albo wcale nic nie kupujecie, a do tego stajecie się rozdrażnieni i poirytowani. To tylko jedne z przypadków, a decyzje dotyczą całego naszego życia. Przecież podejmujemy je codziennie, więc odpowiedź na pytanie : Dlaczego? jest bardzo ważna dla nas.


artykul1_3.jpg


Dlaczego tak jest?

Otóż nasza decyzyjność zależy od siły woli, a siła woli działa na zasadzie baterii. Z każdą podjętą decyzją wyczerpuje się, (im ważniejsza decyzja i im dłużej zajmuje ci jej podjęcie, tym więcej silnej woli wyczerpujesz) a regeneruje się podczas snu. Tak więc gdy mamy szeroki wybór i rozważamy każdą kolejną opcję i każdą kolejną porównujemy z jeszcze jedną, by wybrać tę najlepszą, to tracimy coraz więcej naszej silnej woli i nasza siła decyzyjności spada, więc coraz trudniej jest podjąć dobrą decyzję, a z czasem jakąkolwiek decyzję( nawet taką jaki film obejrzeć, lub co zjeść, jeśli bateria decyzyjności jest na skrajnym wyczerpaniu). To wyjaśnia na przykład, dlaczego sugeruje się, by robić ważne zadania rano, bo wieczorem już nie mamy na nie siły. To też tłumaczy, dlaczego Steve Jobs ubierał się codziennie w ten sam strój. Robił to, by wyeliminować choć jedną decyzję dziennie ze swojego życia (w co się ubrać) i dzięki temu miał więcej siły woli, by podejmować dobre decyzje w biznesie (warte miliony).


tattly_low_battery_christoph_niemann_00_1024x10242x.png


Podsumowując -szeroka gama wyboru wyczerpuje nasze zasoby decyzyjności, które regenerują się podczas snu. Ale czy wąski wybór jest zawsze dobry? Myślę, że nie. Dlaczego? To już temat na osobny artykuł.

Mateusz Grzyb

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Czy nieograniczony wolny wybór jest zawsze najlepszym wyborem?

  1. Bardzo fajny i potrzebny artykuł, bo sama kwestia wolnego wyboru jest szalenie intrygująca. Zabrakło mi tu wzmianki o konformizmie ale zawsze można o tym napisać osobny tekst. W razie potrzeby konsultacji z zakresu pedagogiki, psychologi, profilaktyki społecznej oraz militariów polecam się ;)- Pedagog szkolny Adam Magryta 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s