Romantyczny pojedynek na rymy.

Czytaliście III cz. „Dziadów” A. Mickiewicza? Jeśli tak, to zapewne znacie Konrada. A czytaliście „Kordiana” J. Słowackiego? Właśnie, czy tylko ja, czy również i Wy, dostrzegacie w tych dwóch utworach coś podobnego? Widzicie tam, niezwykle męski pojedynek na poezję pomiędzy romantykami?

comment_E1EEQg8FXrZZK8zpWJKjdwKqtvMJQuXO.jpg


Zacznijmy od stwierdzenia, już powszechnego faktu, że Mickiewicz i Słowacki to taki sam duet jak… ja i fizyka, po prostu niedopasowany z nienawiścią rodzącą się po obu stronach. Tylko, o co im właściwie poszło? Odpowiadam, najsłynniejsza wersja to taka, że Adaś w swoim dramacie o litewskim Halloween umieścił postać – Doktora, jako poplecznika Nowosilcowa, pod którym ukrywał się August Bécu, ojczym Słowackiego. Wniosek nasuwa się sam, Julek był bardzo niezadowolony z tego faktu, szczególnie, że cierpiała na tym również reputacja jego matuli, a wiadomo z listów, że matka była dla niego chyba najważniejszą kobietą pod słońcem.

Ta teoria mogłaby się sprawdzić, ale jest taka zbyt…wytłumaczalna(?). Popatrzmy na to inaczej. Przenieśmy się do romantyzmu, gdzie poezja Adasia jest bestsellerem, a na horyzoncie pojawia się kolejna gwiazda – Julek, który, według Mickiewicza zagraża jego pozycji. Oczywistym staje się, że Adaś, jako „poeta alfa” zaczyna bronić swojego terytorium, nawet nazywa poezję przeciwnika „Kościołem bez Boga”. Natomiast Julek, ofiara całej nienawiści pisze „Kordiana”, żeby pokazać, na co go stać. Słowacki oczywiście przez całe życie czuje się niedoceniany, wyśmiewany i robi z siebie męczennika epoki na emigracji.

Moi drodzy, zaczyna się Wielka Wojna Poetów. Adam Mickiewicz w prawym górnym rogu vs. Juliusz Słowacki w lewym dolnym rogu. Proszę państwa, to nie będzie zwykły pojedynek na pięści, to nie średniowiecze, to romantyzm. Zacznijmy więc – pojedynek na RYMY!!

Znalezione obrazy dla zapytania pojedynek na rymy


Rozumiecie to? W Polsce ma miejsce powstanie listopadowe, ludzie walczą o niepodległość, a oni chwalą się umiejętnościami improwizacyjnymi! Raz było tak, że podczas ich freestyle-owania, sam Chopin zaczął im akompaniować. Wyobrażacie sobie minę Fredzia? Salon paryski, och i ach, a tam dwóch gości tworzących jakiś wczesny rap.

Powiedzcie mi, czy nie byłoby lepiej gdyby Adaś i Julek, podczas jednego, męskiego, przesiąkniętego testosteronem pojedynku na pięści rozstrzygnęli to między sobą? Przecież ich relacja nikomu nie wychodzi na dobre. Prześcigając się w tworzeniu dzieł, stworzyli ich tyle, że 2 tygodnie zajmuje uczniom z rozszerzonym polskim, interpretacja zaledwie kilku tekstów, jednego z nich.

Podobny obraz


Adam i Juliusz chyba zawsze będą połączeni. Przykład? Piłsudski, tak uwielbiając poezję Słowackiego, sprowadził jego ciało do Polski na statku o nazwie „Mickiewicz”. Na polskim, punktem nieodłącznym do zrealizowania jest porównanie dramatów obu artystów. Czasów niestety nie wrócimy, nie przemówimy do rozsądku kochankowi cudzych żon i maminsynkowi. Wnioski? Mickiewicz i Juliusz cierpieli umysłowo i sensem ich żywota, był m.in.: ich spór, ale oni umarli, a My – uczniowie, cierpimy dalej.

Ach…gdyby oni po prostu odpuścili ten dziecinny pojedynek…to najprawdopodobniej nie miałabym, o czym pisać. J

 Bella Fatigued

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s